Европейският първи дипломат Федерика Могерини и руският й колега Сергей Лавров показаха, че няма сближаване в позициите между Брюксел и Москва за слагане край на войната в Сирия. На среща в Брюксел снощи Лавров настоя ЕС и САЩ да свалят санкциите срещу режима на сирийския президент Башар ал Асад.
"Крайно време е ЕС и САЩ да си дадат сметка за хуманитарните последствия от санкциите си срещу Сирия. Това е ненормална ситуация, която пречи на подновяването на производството в страната на стоки за ежедневна употреба, включително на фармацевтиката, която беше развита в Сирия", коментира Лавров.
Това накара Могерини да прекъсне преводача му, за да каже, че европейските санкции не са насочени срещу сирийското население, а "срещу конкретни лица, които са отговорни за ситуацията".
Могерини подчерта, че ЕС е най-големият хуманитарен донор за сирийците в страната и извън нея с близо 10 млрд.евро подкрепа и че е готов да даде и повече за "връщане към нормален живот". Тя добави, че ЕС приветства решението за примирие в югозападна Сирия, договорено от САЩ и Русия, и го разглежда като стъпка към национално примирие.
Могерини потвърди, че ЕС не възнамерява да се ангажира военно в конфликта и че се гордее, че не е сред военните участници във войната.
Първият дипломат на ЕС заяви, че Съюзът държи ядрената сделка с Иран, сключена през 2015 г., да продължи да се спазва във всичките й части. По повод намерението на САЩ да преоценят споразумението, Могерини заяви, че то е "достижение на международната общност", а не на отделни държави. Лавров не коментира Иран пред медиите, нито ситуацията в Крим и в Източна Украйна, които също са били обсъдени.
Руският външен министър повтори позицията си, че европейските санкции срещу Кремъл а довели до "недалновидно замразяване на контактите на различни нива", докато в същото време ЕС и Русия като съседи, "имат интерес да обменят мнения по международни въпроси". Той добави, че разговорът с Могерини, който е бил по нейна покана, е бил конструктивен и разговорите помежду им ще продължат.
В отговор на въпрос на руската телевизия на английски език Russia Today дали Москва ще предприеме действия срещу САЩ заради блокирана руска дипломатическа собственост в Щатите, министър Лавров каза, че ако Вашнгтон не я освободи, "ще бъдат предприети ответни мерки според международните правила". Той отказа да отговори на същия въпрос, зададен му от американски журналист.
Като се позовава на дипломати, руският вестник "Известия" пише днес, че Кремъл обмисля да изгони 30 американски дипломати и да отнеме от САЩ два дипломатически комплекса в Москва и в Санкт Петербург.
През декември 2016 г. с един от последните си актове като президент Барак Обама изгони 35 руски дипломати и блокира два руски дипломатически комплекса заради сведения за намеса на Москва в президентските избори в САЩ.
По-рано днес във Виена Лавров коментира пред руски медии, че се обмислят мерки, без да ги уточни.
След избора на Доналд Тръмп Кремъл реши да изчака, за да види дали новият американски президент ще промени решението на своя предшественик.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.